Joukkueenjohtajat|Seuran johtokunta

A- ja B-nuorten Suomi-sarjan alkusarjojen lohkojaot sekä otteluohjelmat julki

26.10.2013

Suomen Jääkiekkoliitto julkisti A- ja B-nuorten Suomi-sarjan alkusarjojen lohkojaot ja otteluohjelmat.

Nuorten Suomi-sarjan alkusarjalohko 1:seen sijoitettu Titaanit mittelee voimiaan Hokin (Kajaani), HPK Teamin (Hämeenlinna), Ketterän (Imatra), Nikkarien (Riihimäki) ja PEPO:n (Lappeenranta) kanssa.

Nuorten Suomi-sarjan alkusarja pelataan kahdessa kuuden joukkueen lohkossa kaksinkertaisina sarjoina (yht. 10 ottelua).

Lohkojen neljä parasta (yht. kahdeksan joukkuetta) selviytyy Nuorten Suomi-sarjaan sekä varmistavat täten paikkansa vähintään Nuorten Suomi-sarjan karsintaan kaudeksi 2014–2015.

Loput neljä joukkuetta jatkavat Nuorten Alueliigaan.

***

Titaanien B-nuoret saa puolestaan Suomi-sarjan alkusarjalohko 4:sessa vastaansa EPS:n (Espoo), Haukat (Järvenpää), Kiekko-Vantaa Idän (Vantaa), OKK:n (Helsinki) ja Vierumäki Unitedin (Vierumäki).

B-nuorten Suomi-sarjan alkusarja pelataan neljässä kuuden joukkueen lohkossa (yht. 10 ottelua).

Lohkojen voittajat pelaavat ristiinkarsinnan "paras kolmesta" –järjestelmällä (lohko 1–lohko 4 & lohko 2–lohko 3), jonka voittajat pelaavat ristiinkarsinnan B-nuorten Mestikseen pääsystä yhdessä Mestiksen 11.–12. sijoittuneiden joukkueiden kanssa.

Alkusarjalohkovoittajien ristiinkarsintojen häviäjät, Mestiksen ristiinkarsintojen häviäjät sekä Suomi-sarjan alkusarjalohkojen 2.–3. sijoittuneet joukkueet ja paras lohko 4. (pistekeskiarvo) pääsevät B-nuorten Suomi-sarjaan.

Alkusarjalohkojen 4.–6. sijoittuneet joukkueet jatkavat B-nuorten Alueliigaan.

***

Niin Titaanien A- kuin B-nuortenkin taistelu Suomi-sarjan alkulohkoissa alkaa ensi viikon lauantaina 2.11.2013 pelattavilla kotiotteluilla.

A-nuoret kohtaavat kello 15:30 alkavassa koitoksessa Nikkarit, kun taas B-nuoret mittelevät Kiekko-Vantaa Idän kanssa paremmuudesta kello 12:45 alkavassa kamppailussa.

Tarkemmat otteluohjelmat löytyvät SJL:n tulospalvelusta.